مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره نفس (آویسا)

با مجوز رسمی از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران و اداره کل بهزیستی استان اصفهان

فیلم شگفت انگیز ،از آن دست داستان های هایی است که علاوه بر واقعی بودن میتواند جنبه ی آموزش هم داشته باشد .هم برای والدین هم برای کودکانی که به مدرسه می‌روند .

فیلم در مورد پسری به نام آگی است که با مشکلی از زمان تولدش به دنیا آمده است و صورتش بعد از ۲۱ عمل جراحی هنوز هم با دیگران متفاوت است ، مادرش چند سال در خانه به او درس می‌داده اما زمان آن رسیده که اگی در جمع قرار بگیرد و در مدرسه با دیگران درس بخواند. او هیچوقت بدون کلاه فضانوردی از خانه خارج نمی‌شود ،روز اول مدرسه هم به همین ترتیب رفت و با واکنش سنگین بچه های دیگر روبرو شد .کم کم در مدرسه دوست پیدا کرد و بدون کلاه حاضر میشد ،از طرف دیگر خواهر بزرگتر اگی که او هم در مقطع بحرانی از زندگی قرار داشت اما نمی‌توانست با پدر و مادر در میان بگذارد چون بعد از به دنیا آمدن برادرش تبدیل به اولویت دوم شده بود.

روند داستان آرام و یک زندگی معمولی رانشان می دهد. اتفاق خارق العاده ای نمی افتد ولی مگر زندگی غیر از این است ؟این فیلم به پدر و مادر هایی که ممکن است با مشکلی مشابه دست و پنجه نرم کنند نشان می دهد که از جایی به بعد، کمک گرفتن از دیگران و فرستادن بچه ها به بیرون از خانه می تواند نتیجه ی خوبی به همراه داشته باشد، آنها ممکن است فرزندان دیگر را قربانی فرزند دیگر کنند ولی می‌توانند به خوبی و با درایت استقلال را برای هر دو فراهم آورند و در عین حال یکسان و بسته به شرایط هر کدام توجه را قسمت کنند.

برای بچه های که قرار است به مدرسه بروند ،باید آموزش داد و در این باره صحبت کرد که ممکن است بچه های دیگری باشند که از لحاظ ظاهر با تو متفاوت باشند اما دوست تو هستند و میتوانی با آنها بازی کنی. گفتگوی پدر و مادر در این موارد بسیار موثر است .

فیلم در بخش انتهایی نشان میدهد که با توزیع درست توجه و انرژی در خانواده،  هر کس به درستی در جایگاه خودش قرار میگیرد ،حتی مادر فرصت دارد زمانی برای خودش باشد و فشار وارده را کاهش دهد .داشتن فرزندی با شرایط خاص ممکن است نگرانی به همراه داشته باشد ولی میتواند اتفاقات خوبی را هم به همراه داشته باشد پس با دید باز با آن برخورد میکنیم . بهاره ربیعی، عضو تیم پژوهشی مرکز مشاوره آویسا

ما را در فضای مجازی دنبال کنید.